Jak lekarze stomatolodzy mogą dołączyć do walki z rakiem jamy ustnej?
Rak jamy ustnej obejmuje zmiany nowotworowe warg, języka i jamy ustnej.
W Europie nowotwór ten zajmuje dziesiątą pozycję na liście najbardziej rozpowszechnionych nowotworów. Każdego roku w krajach Unii Europejskiej diagnozowanych jest 75 tys. nowych przypadków tej choroby, informuje Council of European Dentists (CED).
Rak jest jednym z głównych priorytetów mandatu Komisji Europejskiej na lata
2019-2024 w dziedzinie zdrowia oraz jedną z europejskich misji badawczych
i innowacyjnych oraz częścią ram programu „Horyzont Europa” począwszy od 2021 r.
Picie alkoholu w nadmiernych ilościach, palenie tytoniu w jakiejkolwiek formie, infekcje jamy ustnej (zwłaszcza powodowane przez Candida albicans), oraz inne czynniki ryzyka, jak na przykład obniżona odporność organizmu, zwiększają ryzyko zachorowania na ten nowotwór. Badania dowodzą, że na raka jamy ustnej najczęściej zapadają osoby o niskich dochodach i słabo wykształcone. Te grupy społeczne są zatem najbardziej obciążone ryzykiem i stoją wobec największych barier w dostępnie do profilaktyki i leczenia nowotworów.
Jak wskazuje Council of European Dentists dentyści zdają sobie sprawe z tego, że częste wizyty kontrolne to szansa dla pacjentów, by nowotworowe zmiany zostały wcześnie zdiagnozowane.
Oznacza to także, że dentyści mają wyjątkową szansę, by ratować życie,
skoro rak jamy ustnej stał się współcześnie jedną z najczęstszych przyczyn zachorowań
i śmiertelności. Kluczowy jest tu skryning w kierunku raka jamy ustnej złożony m.in. z oględzin jamy ustnej oraz badania dotykowego szyi.
Rak jamy ustnej to nowotwór, któremu w łatwy sposób można zapobiec za sprawą edukacji, podnoszenia społecznej świadomości oraz poprawy działania systemu opieki zdrowia.
I tu także dentyści mają misję do spełnienia – powinni promować prozdrowotne zachowania, inicjować dyskusję na temat rzucania nałogu palenia papierosów, ograniczania konsumpcji alkoholu. Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest jednym z bardzo ważnych czynników ryzyka raka jamy ustnej, zatem szczepienia przeciwko HPV dziewcząt i chłopców w młodym wieku są niezwykle ważne. I o tym także dentyści powinni mówić swoim pacjentom, apeluje CED .
CED uważa, że potrzebna jest polityka UE w zakresie raka jamy ustnej. Na poziomie krajowym należałoby opracować krajowe polityki zdrowotne w zakresie strategii zapobiegania rakowi jamy ustnej poprzez integrację z szerszą wiedzą na temat zdrowia
i przekazami w interdyscyplinarnych programach edukacyjnych. Jest to ważne ponieważ choroba pozostaje wysoce śmiertelna i bardzo agresywna oraz jest jednym z najbardziej wyniszczających i oszpecających wszystkich nowotworów złośliwych, a 50% zdiagnozowanych nie przeżywa 5 lat. CED będzie nadal promować temat zdrowia jamy ustnej i raka na poziomie europejskim.
Źródło: cedentists.eu