Fundacja z uśmiechem

Wyszukiwarka w serwisie

4.02 - Światowy Dzień Walki z Rakiem

4 lutego, już po raz szesnasty, obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Został ustanowiony nie tylko po to, by zwrócić uwagę na fakt, że jest to jedna z najczęściej występujących chorób w XXI wieku, ale że można z nią wygrać.

W związku z tym pozwoliliśmy sobie na opracowanie, wzorem ministerstwa zdrowia, mapy potrzeb  w dziedzinie raka jamy ustnej. Posługując się danymi wygenerowanymi z Krajowego Rejestru Nowotworów  opracowaliśmy mapy pokazujące ilość zachorowań na 100 tys. mieszkańców w poszczególnych województwach. Braliśmy po uwagę nowotwory złośliwe C00 – C06:

C00 – nowotwory złośliwe wargi

C01 – nowotwór złośliwy nasady języka

C02 - nowotwór złośliwy innych, nieokreślonych części języka

C03 – nowotwór złośliwy dziąsła

C04 – nowotwór złośliwy dna jamy ustnej

C05 – nowotwór złośliwy podniebienia

C06 – nowotwór złośliwy innych, nieokreślonych części jamy ustnej

Są to te nowotwory, które na pewno mają szanse zauważyć lekarze stomatolodzy. Mapy opracowano dla lat 2005, 2010 i 2013, osobno dla kobiet i dla mężczyzn ( jak wiadomo w tej ostatniej grupie zachorowalność, na razie, jest większa).

Rys.1

KOBIETY - Liczba zachorowań na raka jamy ustnej na 100 tys. mieszkańców w poszczególnych województwach w 2005 r. i 2013 r. wg danych Krajowego Rejestru Nowotworów.

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Rys.2

MĘŻCZYŹNI - Liczba zachorowań na raka jamy ustnej na 100 tys. mieszkańców w poszczególnych województwach w 2005 r. i 2013 r. wg danych Krajowego Rejestru Nowotworów.                                                                                         

 

Dla porównania i uświadomienia skali problemu dołączyliśmy mapę, na której zaznaczono miejsca gdzie Fundacja współorganizowała Dni Otwarte oraz województwa, w których można zrobić badania przesiewowe przy pomocy jakiegokolwiek, z dostępnych w Polsce, urządzeń diagnostycznych. Szczegółowy wykaz gabinetów znajduje się na stronie fundacji:  www.zusmiechem.org.pl/199,tu-mozna-sie-przebadac

Dlatego po raz kolejny zachęcamy wszystkich lekarzy stomatologów  do wzmożenia czujności onkologicznej i wykonywania, przy corocznym  przeglądzie stomatologicznym, badania w kierunku zmian patologicznych na błonie śluzowej. Algorytm takiego badania znajduje się na naszej stronie internetowej pod linkiem www.zusmiechem.org.pl/417,algorytm-badania-w-kierunku-raka-jamy-ustnej

 

Facebook